[Rant] Minor Rant III: For a Few Hollers More

I marked that as "I get that reference" not because I have had my gallbladder removed, but because Cranky had to have his gallbladder removed for much the same reasons, which I got to follow all the way from "I've had this weird pain" to "look at these scars."
Enjoy your new diet restrictions, I guess?

--Patrick
 
My dad left some expired food and an open bottle of water in my cooler. I had a good sleep, I woke up, got my coffee, went to put some beers in the fridge, and THEN had to clean a mess my dad made because he leaves things half finished!!!

Maybe I'm just mad because I also made sure to dry his laundry,take out the trash and put the GOD DAMN dishes away.
 

Dave

Staff member
Were the situation different this would NOT be in the minor rant category.

The wife and I went grocery shopping today. Filled one single cart and got food for 2 weeks. Planned the meals by day and made ingredient lists. $430.

This is a minor rant because we got our taxes and I got paid Friday so money was not an issue. But I KNOW it is for a lot of people and for a lot of people that would have been just too much. So I feel a little guilty but at the same time I gotta eat as well.

Minor caveat is that we also had dog food ($47), dog treats ($11), toilet paper ($17) and got a couple of t-shirts for St. Patrick's Day ($17 total). Still, that's only about $100 of the total price. The rest was one cart of groceries.

1675716099036.png
 
Food for two weeks for two people for (rounded) $350 is $12.5 pppd. If that includes lunches and breakfast that's downright cheap.
I know what you mean and all but... Our grocery bills are way higher than that. As in... €250/week if it's a week we're both mostly eating in (wife often eats at work).
 
Okay update, apparently my dad thought said nasty food block was just ice instead of....a foul substance from time's past, so I'm less mad. Still a LITTLE mad as I'm going to have to wash off any beer I want to drink,but ya know.
 
Food for two weeks for two people for (rounded) $350 is $12.5 pppd. If that includes lunches and breakfast that's downright cheap.
I know what you mean and all but... Our grocery bills are way higher than that. As in... €250/week if it's a week we're both mostly eating in (wife often eats at work).
Pre pandemic, if we were going over $200 it was because we were refilling things like detergent or TP. This is definitely more a commentary on how much prices have gone up in three years than a receipt measuring contest.
 
What the source text said: "Our company received a 300 million dollar capital injection."

What the translator wrote: "Our company received a 300 dollar capital injection."

How the client reacted: "WTF."
 
Top